Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Dôležité informácie na cestách pre Vás

Žijeme v EÚ
Nakupovanie v EU

image

Otevřít nové okno

major - váš pomocník na cestách

Nakupovanie v EÚ

Na jednotnom trhu Európskej únie je možné voľne nakupovať. Batožina a nákupy sa od vstupu SR do Európskej únie (1. mája 2004) na hraniciach nekontrolujú. Podmienkou je, aby bol tovar určený na súkromné účely (takže ak si niekto kúpi 10 televízorov, môže, ale aj nemusí, mať na hraniciach problém, pretože on bude musieť správne orgány presvedčiť, že si ich previezol pre vlastnú potrebu).
Pri cestovaní medzi krajinami EÚ teda nie sú dané žiadne obmedzenia na druh nákupu alebo tovaru, ktorý so sebou veziete, pokiaľ nie je určený na ďalší predaj.

DPH je už v cene, ktorú platíte, pretože jej sadzby sa v jednotlivých krajinách líšia.

Tabak a alkohol

Ako usmernenie môžu poslúžiť nasledovné množstvá, ktoré sa pokladajú za vlastnú potrebu, ak nemáte viac ako:

 • 800 cigariet (Nemecko - do 31.12.2008 iba 200 ks)
 • 400 krátkych cigár
 • 200 cigár
 • 1 kg tabaku
 • 10 litrov liehu
 • 20 litrov alkoholizovaného vína (portské víno alebo sherry)
 • 90 litrov vína (z toho maximálne 60 litrov šumivého vína)
 • 110 litrov piva  

 Treba však mať na pamäti, že jednotlivé krajiny si niekedy sami určujú, koľko liehovín a cigariet môže občan inej krajiny EÚ doviezť. Informácie o tom zverejňuje na stránkach svojho ministerstva zahraničných vecí. Oplatí sa teda pred cestou informovať na veľvyslaenctve príslušnej krajiny na Slovensku.

Mimo EÚ

Ak prichádzate do EÚ z krajiny, ktorá do EÚ nepatrí, môžete so sebou priniesť tovar, ktorý je oslobodený od DPH a spotrebnej dane na vlastné použitie v rámci nižšie uvedených hraníc. To isté sa vzťahuje na Kanárske ostrovy, Channel Islands (ostrovy medzi Francúzskom a Veľkou Britániou), Gibraltár a ostatné územia, na ktoré sa nevzťahuje DPH a ustanovenie EÚ o spotrebnej dani.

Tabakové výrobky

 • 200 cigariet alebo
 • 100 krátkych cigár alebo
 • 50 cigár alebo
 • 250 gramov tabaku

Alkoholické nápoje

 • 1 liter liehu nad 22 % obj. alebo
 • 2 litre alkoholizovaného vína alebo šumivého vína
 • 2 litre nešumivého vína
Parfum - 50 gramov
Toaletná voda - 250 ml
Iné tovary

Do hodnoty 175 € 

V rámci tohto obmedzenia povoľuje Fínsko 16 litrov piva na osobu. Obmedzenia sú znížené na 90 € pre cestujúcich do 15 rokov pre všetky krajiny EÚ okrem Dánska, Nemecka, Holandska a Veľkej Británie.

Mäsové a mliečne výrobky

Na prevoz týchto produktov neexistujú žiadne obmedzenia v rámci EÚ, pretože na jej území sú stanovené veľmi prísne spoločné veterinárne štandardy. Dočasné obmedzenia sa zavádzajú v prípadoch, keď prepukne infekčná choroba zvierat, napríklad slintačka a krívačka, o čom však médiá podrobne informujú. Cestujúci, ktorí prichádzajú z Andorry, Bulharska, Faerských ostrovov, Grónska, Islandu, Lichtenštajnska, Nórska, Rumunska, San Marina alebo Švajčiarska môžu do EÚ priviezť mäso a mlieko v osobnej batožine.

Ak prichádzate do EÚ z iných krajín ako z krajín EÚ, nesmiete privážať žiadne mäso, mäsové výrobky, mlieko ani mliečne výrobky bez riadnej veterinárnej dokumentácie. Tieto pravidlá sa zaviedli s cieľom predchádzať rozširovaniu vážnych chorôb zvierat. Cestujúci z nečlenských krajín EÚ tak môžu priviezť len detské práškové mlieko, detskú výživu alebo iné špeciálne potraviny nevyhnutné zo zdravotného hľadiska a pod podmienkou, že si nevyžadujú pred spotrebovaním uskladnenie v chlade a ide o značkové tovary v pôvodnom a neporušenom obale.

Ochrana spotrebiteľa

Niektoré základné práva týkajúce sa ochrany spotrebiteľa sa uplatňujú v celej EÚ, vrátane zájazdového cestovania, bezpečnosti tovarov, nenáležite uzavretých zmlúv a zavádzajúcich reklám. Ak sa neviete na riešení problému dohodnúť s predajcom priamo na mieste, praktické informácie možno nájsť aj na stránke  Európskeho spotrebiteľského centra alebo môžete získať typy na mimosúdne vyriešenie sporu prostredníctvom Európskej mimosúdnej siete.

Hľadajte kvetinu

Ak budete hľadať kvetinu, značku ekologického tovaru EÚ, podarí sa vám medzi tovarmi každodennej potreby nájsť ekologickejšie produkty. Zoznam produktov označených ekologickou značkou možno nájsť na stránke www.eco-label.com . Čoskoro sa budú dať podľa označenia kvetinou nájsť aj hotely, mládežnícke hotely a penzióny, ktoré sú ohľaduplné k životnému prostrediu. Označenie kvetinou znamená, že ubytovacie zariadenie znížilo spotrebu energie a vody a všeobecne dosahuje dobré výsledky v oblasti životného prostredia. Tento systém sa čoskoro rozšíri aj na kempy.

Po vstupe SR do EÚ sa zrušili duty free shops (obchody, kde sa dalo nakupovať bez dane)
Nie je možné pri nákupoch v členských štátoch EÚ žiadať o vrátenie DPH.


 
 
TOPlist

TOPlist

Hlasujte za tuto stranku v TOP 100

Pacia sa Vam nase stranky?
Hlasujte za ne v TOP 100!

Zvýšení návštěvnosti a reklama zdarma pro váš web :))

Webovou stránku snadno a rychle

 Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek